Lovecký nôž – výsada silného muža

Lovecký nôž bol odpradávna akýmsi symbolom mužnosti a bojovnosti. V dnešných časoch už muži nemusia loviť ani sa brániť, nože však zo svojej výbavy celkom nevypustili. Aj napriek modernej dobe si lovecké nože stále nachádzajú svoje miesto u poľovníkov, rybárov či ako súčasť skautskej výbavy na kempovanie.

Za mužným dizajnom stojí prvotriedna kvalita

Lovecké nože, tak ako väčšina iných kvalitných nožov, sú vyrábané z prvotriednej ocele. Čepeľ je však pevnejšia a robustnejšia ako v prípade kuchynských nožov. Rukoväť je ergonomicky tvarovaná, pohodlná a s čepeľou je spojená nitmi či iným pevným spôsobom alebo priamo zaliata, ak ide o gumovú či polymérovú. Pri drahších modeloch však nie je žiadnou výnimkou stretnúť sa s rukoväťami zo vzácnych driev, parohov, kostí či dokonca kože. Z dôvodu bezpečnosti je medzi čepeľou a rukoväťou vložený doraz, ktorý bráni skĺznutiu ruky na ostrie. 

Líšiť sa môžu nielen veľkosťou, tvarom a typom čepele, ale tiež spôsobom použitia. Kým nože s pevnou čepeľou sú pevnejšie a robustnejšie, pre svojho majiteľa sú skôr osobnou záležitosťou. Vďaka svojmu vzhľadu a prepracovanosti detailov sú symbolom muža ako lovca. Na druhej strane sú tu nože so zatváracou čepeľou, ktoré bývajú väčšinou menšie a ľahšie, ale považujú sa za bezpečnejšie. Vhodné sú skôr na turistické účely, pretože sa ľahšie prenášajú a schovávajú. Lovecké nože sú určené v prvom rade na rezanie, preto má ich čepeľ zvyčajne ostrú jednu hranu. 

noz-na-ryby-12,5cm-tramontina-outdoor-image-otelo-sk (1)

Zaujímavosti o loveckých nožoch

Niektorí výrobcovia si pri výrobe loveckých nožov dávajú skutočne záležať a okrem vysokých kvalitatívnych parametrov ich výrobkov sú mnohé doslova jedinečnými a unikátnymi kúskami. Pre zachovanie čo najdlhšej ostrosti čepele je ostrie nožov spracovávané ultrazvukovou metódou a povrch je ešte legovaný vrstvou na báze titánu. Tento proces je zárukou toho, že nôž si aj v náročných podmienkach zachováva svoju vysokú ostrosť a nepoškodí sa. Prím vo výrobe tých najkvalitnejších loveckých nožov hrajú ruskí výrobcovia, ale sú to tiež americké, japonské, nórske a švédske nože, ktoré svojou kvalitou nijak nezaostávajú za špičkou v tejto oblasti. 

Na záver treba podotknúť, že lovecký nôž by nemal byť len tak pohodený hocikde. Po skončení používania ho treba očistiť, umyť a poriadne vysušiť a vložiť späť do puzdra na bezpečné miesto mimo dosahu detí. Pokiaľ ide o väčší poľovnícky nôž, pred dlhšou lovnou prestávkou treba čepeľ naolejovať alebo navoskovať a rukoväť natrieť ľanovým olejom. Zabráni sa tak jeho prípadnému hrdzaveniu a praskaniu rukoväte. 

Kvalitný lovecký nôž však nemusí byť výsadne určený na lovecké účely. Jeho pevnosť a ostrosť oceníme na každej záhradnej párty alebo bežnom používaní v kuchyni či na chate.

 lovecky-noz-15cm-sportovy-tramontina-outdoor-image-otelo-sk

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie